Nádasdy Ferenc Múzeum
Hangulat a várpark közepén
A város szívében, a Nádasdy várkastélyban található a sárvári múzeum, mely kiállításaival, régi korok bútoraival berendezett szalonjaival, évszázadokkal ezelÅ‘tt készült freskóival és Magyarország egyetlen huszárkiállításával várja vendégeit.
A sárváriak azt szokták mondani, minden út a várba vezet, melynek három szárnyában, tornyában és pincéjében értékes és eredeti műtárgyak kápráztatják el nézÅ‘ket. Nem hagyományos kiállításokat kínál csak a múzeum, hanem csatákról, régi küzdelmekrÅ‘l mesélÅ‘ freskókat, igazi kastélyhangulatot, a régi Magyarországot ábrázoló, szépen metszett térképeket, a bajor királyi dinasztia mindennapjait felidézÅ‘ tárlatot és a legmagyarabb fegyvernem, a huszárság történetét és hétköznapjait bemutató, egész szárnyat betöltÅ‘ kiállítást. A múzeumból közelíthetÅ‘ meg a torony is, melynek fából készült csigalépcsÅ‘i dicsérik a régi mestereket. A fegyverek, festmények, porcelánok, ezüst étkészletek, szÅ‘nyegek, bútorok segítenek elképzelni, milyen lehetett egykor az élet a várkastély falain kívül és belül.
A múzeum hétfÅ‘ kivételével minden nap várja vendégeit, júliusban és augusztusban ráadásul meghosszabbított nyitvatartással.
Mi vagyunk a huszárok! Kiállítás a legmagyarabb fegyvernemrÅ‘l
Gyerekkorunktól fogva sokat hallottunk a harctereken száguldó, szablyáját mesterien forgató huszárokról, akik észrevétlenül derítik fel az ellenség hadmozdulatait, védik saját hadseregük utánpótlási vonalait.
A sárvári múzeum huszár kiállítása e katonákat mutatja be. Több mint három évtizeddel ezelÅ‘tt a Nádasdy huszárezred tisztikara átadta a múzeumnak tiszti étkezdéjének az emlékanyagát. Ezzel Sárvárra kerültek a legrégibb huszárezred tárgyai. A rákövetkezÅ‘ évek során huszárok és huszárezredek döntöttek úgy, hogy szintén a múzeumnak ajándékozzák tárgyaikat, dokumentumaikat. A kiállításon ezek felhasználásával mutatják be a legmagyarabb fegyvernemet. A különbözÅ‘ színekben pompázó egyenruhák, a szablyák egyaránt jelképei a huszárságnak. A kitüntetések jelzik, hogy a magyar katona helytállt a harcban. KépzÅ‘művészeti emlékek sora emlékeztet a hÅ‘stettekre, de egyen betekintést enged a humoros mindennapokba is. Régi fegyverek idézik a törökök elleni küzdelmeket, a kiállítás azonban szól a világháborúk huszárjairól is, valamint az elért sporteredményekrÅ‘l. Utóbbiak közé tartozik a magyar lovassport legnagyobb sikere, az 1936. évi berlini olimpián elért bronzérem. A kiállítás megtekintésével teljes képet adunk a magyar huszárság több évszázadon átívelÅ‘ történetérÅ‘l.